Volební model říjen 2026: ANO oslabuje, STAN je nejsilnější opoziční stranou
Společnost & politika
Volební model
13.10.2026
Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v říjnu 2026, hnutí ANO by je vyhrálo s 28,8 % hlasů. Podpora hnutí ANO ale klesá. Na jaře se držela kolem 32 %. STAN s 18,8 % upevňuje druhé místo a mezi stranami opozice o více než 6 p. b. předbíhá ODS (12,5 %), která se dostala ke spodní hranici své podpory. Piráti klesli z 9 % ve volbách 2025 na 6,3 %. Opoziční blok (STAN, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09) by získal 43,8 % hlasů. Podobně jako v září tak má opozice drobně vyšší výsledek (o 1,3 p. b.) než vládní koalice (42,5 %), jejíž podpora od května klesla o 3,5 p. b.
Hlavní závěry
Podpora ANO klesá. Hnutí by získalo 28,8 % hlasů, což je o 3,7 p. b. méně než v květnu (32,5 %), a jde o nejnižší výsledek od února. Oproti září ANO ztratilo 2,2 p. b. I tak zůstává s odstupem nejsilnější stranou.
STAN je lídrem opozice, ODS se drží u spodní hranice svého pásma. Hnutí STAN by s 18,8 % hlasů obsadilo druhé místo, o více než 6 p. b. před ODS, a od června zvýšilo podporu o 4 p. b. na nejvyšší hodnotu od loňských voleb. ODS se od jara pohybuje mezi 12 a 15 % a říjnových 12,5 % leží u spodní hranice tohoto pásma.
Piráti oslabují. Ve volbách v roce 2025 získali 9 %, nyní by je volilo 6,3 %. Od jara kolísají mezi 6,3 a 8,9 % a říjnový výsledek je dosud nejnižší. Interval spolehlivosti (4,4–8,1 %) zasahuje pod pětiprocentní hranici, a proto nelze s jistotou říct, že by se Piráti do Sněmovny aktuálně dostali.
„Ze Starostů se stává jasný lídr opozice a jako hlavního soupeře je začíná vnímat i premiér. Pomáhá jim v tom umírněný styl politické komunikace i schopnost vyhnout se spojování s velkými kauzami. I proto před komunálními volbami Starostové vykazovali velký potenciál. STAN dlouhodobě nahrává neaktivita a neviditelnost ostatních opozičních stran,“ říká politická analytička NMS Tereza Friedrichová.
Výsledky volebního modelu
Volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,8 % hlasů, o 2,2 p. b. méně než v září. Pokles se nicméně pohybuje v rámci intervalu spolehlivosti (25,3–32,3 %) a je menší než statistická chyba. Na jaře se hnutí drželo okolo 32 %, od června klesá a říjnových 28,8 % je dosud nejnižší výsledek od února. Jádro strany činí 17,1 %, potenciál 34,5 %.
Hnutí STAN by získalo 18,8 % hlasů (+0,7 p. b.) a obsadilo druhé místo. Na jaře se Starostové pohybovali kolem 14 %, od června ale dále vzrostli o 4 p. b. Říjnových 18,8 % je nejvyšší hodnota od loňských voleb. Jádro hnutí činí 4,6 %, potenciál 29,4 %.
ODS by dostala 12,5 % hlasů, o 0,3 p. b. více než v září. Od jara se pohybuje v pásmu 12 až 15 %, říjnový výsledek leží u jeho spodní hranice. Jádro strany činí 3,3 %, potenciál 22,9 %.
„ODS se nedokázala po rozpadu SPOLU samostatně prosadit, jak asi očekávala. Je otázkou, zda změní komunikační strategii, nebo po testování síly vlastní značky v komunálních volbách přijde u ODS, Lidovců a TOP09 impuls k opětovnému sbližování. Pro skládání kandidátek do sněmovních voleb je ale stále brzy a výsledky komunálních voleb nebývá jednoduché jednoznačně interpretovat, takže motivace stran bude menší a spíše si dají čas na promýšlení další strategie,“ doplňuje Friedrichová.
SPD by získala 8 % hlasů (+0,6 p. b.) a vrátila by se na čtvrté místo před Piráty. Od jara se drží mezi 7,4 a 8,7 %. Jádro strany činí 3,1 %, potenciál 13,4 %.
Piráti oslabili o 2,6 p. b. na 6,3 % hlasů. Od jara kolísají mezi 6,3 a 8,9 %, říjnový výsledek je nejnižší od února. Jádro činí 2 %, potenciál 14,7 %. Interval spolehlivosti (4,4–8,1 %) zasahuje pod pětiprocentní hranici, proto nelze říct, zda by se Piráti do Sněmovny dostali.
Motoristé sobě by získali 5,7 % hlasů (+1,3 p. b. oproti září). Od jara kolísají mezi 4,4 a 7,1 %, říjnových 5,7 % leží uprostřed tohoto pásma. Jádro strany činí 2,4 %, potenciál 9,3 %. S ohledem na interval spolehlivosti (3,9–7,4 %) nelze říct, zda by se hnutí do Sněmovny dostalo.
KDU-ČSL by podpořilo 3,3 % voličů (+0,5 p. b.). Od jara se drží mezi 2,4 a 3,3 %. Jádro strany činí 1,3 %, potenciál 9,4 %. Interval spolehlivosti (2–4,7 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny.
KSČM by získala 3 % hlasů, o 1,4 p. b. více než v září. Jádro strany činí 1 %, potenciál 5 %. Interval spolehlivosti (1,7–4,2 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny.
TOP 09 by získala 2,9 % hlasů (−0,3 p. b.). Od jara se drží mezi 2,5 a 3,2 %. Nízké jádro (0,6 %) kontrastuje s potenciálem 12,8 %. Interval spolehlivosti (1,6–4,2 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny.
Naše Česko by získalo 2,3 % hlasů (−0,5 p. b.). Jádro strany činí 0,4 %, potenciál 5 %. Interval spolehlivosti (1,1–3,4 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny.
Pod hranicí 2 % se drží Přísaha (1,4 %), SOCDEM (1,3 %), Svobodní (1,3 %), PRO (1,2 %), Zelení (0,9 %) a Trikolora (0,4 %).
Odhadovaná volební účast je 63,5 %.
Kde strany berou podporu
ANO bere nejvíc hlasů od starších voličů, ve věku 65+ ho volí 41 %. Silnější je ve městech od 20 do 100 tisíc obyvatel (37 %). Vyšší podporu má v krajích Moravskoslezském (40 %), Olomouckém (36 %) a Pardubickém (35 %).
STAN má největší podporu mezi nejmladšími voliči, ve věku 18 až 24 let ho volí 33 %. Silnější je ve městech nad 100 tisíc obyvatel (27,5 %). Vyšší podporu má v Praze (33 %).
ODS nemá žádnou výraznější věkovou skupinu. Silnější je ve městech nad 100 tisíc obyvatel (16 %). Vyšší podporu má v krajích Zlínském (17 %) a Plzeňském (16 %).
SPD vychází nejlépe ve věku 25 až 34 let (11,7 %) a v obcích od 5 do 20 tisíc obyvatel (11 %). Žádný kraj s dostatečným vzorkem nevyniká.
Piráti mají podporu především mezi mladými. Ve věku 18 až 24 let je volí 14 %, ve věku 25 až 34 let 10 %. Vyšší podporu mají v krajích Zlínském (13 %) a Plzeňském (12 %).
Motoristé sobě mají největší podporu ve věku 35 až 44 let (12,3 %) a 25 až 34 let (9,6 %). Vyšší podporu mají v krajích Jihočeském (12,4 %) a Královéhradeckém (12,2 %).
Výsledky volebního modelu v intervalu spolehlivosti
Skutečná podpora stran leží s 95% pravděpodobností v uvedeném intervalu spolehlivosti. Statistická chyba se u stran s podporou nad 20 % pohybuje +/- 3,3 p. b., u stran s podporou okolo 5 % +/- 1,7 p. b.
Volební jádro
Volební jádro udává procento voličů, kteří jsou pevně rozhodnuti volit danou stranu.
Volební potenciál
Volební potenciál udává maximální procentuální zisk dané politické strany v momentu, kdy by stranu volili všichni, kteří stranu alespoň zvažují. Volební potenciál v grafu znázorňuje horní číslo, spodní číslo udává podporu strany ve volebním modelu.
Vývoj podpory
Metodologie volebního modelu
Sběr dat probíhal online v panelu National Sample ve dnech od 1. 10. do 5. 10. 2026. Vzorek je reprezentativní pro populaci ČR ve věku 18 let a více. Výzkumu se zúčastnilo 1 034 respondentů. Vzorek je vážený multidimenzionálním vážením podle následujících kategorií: pohlaví, věk, kraj, velikost místa bydliště, vzdělání, volba ve volbách do PSP ČR 2025. Při interpretaci výsledků je nutné brát v potaz, že jde o výsledky hypotetických voleb, které by se konaly v týdnu následujícím po sběru dat.
NMS je výzkumná agentura s více než 20letou historií. Kromě výzkumu trhu, který poskytuje stovkám klientů z celého světa, zkoumá i politická a společenská témata. Vedle České republiky působí i v dalších zemích v Evropě a také v Asii. NMS je členem mezinárodní organizace ESOMAR a národní organizace SIMAR.