Hnutí ANO zastavilo propad. Úspěšné komunální volby pomohly Našemu Česku i Lidovcům

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v listopadu 2026, hnutí ANO by je vyhrálo s 29,9 % hlasů, o 1,1 p. b. více než v říjnu. STAN (17,8 %) zůstává druhý a o více než 7 p. b. předbíhá ODS (10,5 %), která dosáhla nejnižších hodnot letos. Naše Česko (4,7 %) a KDU-ČSL (4,2 %) dosáhly nejlepších výsledků letos. Opoziční blok (STAN, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09) by získal 41,9 % hlasů, vládní koalice (ANO, SPD, Motoristé) 42,8 %.

Hlavní závěry

  • ANO zastavilo propad. Hnutí by získalo 29,9 % hlasů, o 1,1 p. b. více než v říjnu, kdy dosáhlo nejnižší hodnoty (28,8 %).
  • STAN pevně drží druhé místo, ODS se dále propadla. STAN by získal 17,8 % hlasů (−1 p. b.) a o 7,3 p. b. předbíhá ODS. ODS by získala 10,5 % (−2 p. b.), klesla pod pásmo 12,2 až 14,8 %. Je to nejnižší výsledek strany letos.
  • V listopadu mírně posílily strany, kterým se dařilo v komunálních volbách a mají silné lídry. Naše Česko by získalo 4,7 % hlasů (+2,4 p. b.), KDU-ČSL 4,2 % (+0,9 p. b.). Naše Česko vyhrálo komunální volby v Českých Budějovicích a získalo prvního senátora (Tomáš Fiala, Strakonicko). Předseda KDU-ČSL Jan Grolich vyhrál senátní volby už v prvním kole.

 

„Voliči ANO jsou si v listopadu svou volbou o něco jistější než v říjnu. Častěji říkají, že k volbám určitě půjdou a že budou volit ANO. Politická situace se totiž vyhrocuje a polarizuje i v souvislosti s bojem o koncesionářské poplatky, což nám ukazují naše další výzkumy. Výhodou ANO je, že pro jeho voliče zatím příliš neexistuje alternativa, a tak se k němu budou více přimykat. Sociální demokracie a KSČM definitivně zanikají a s nimi i projekt Stačilo! Opoziční strany tak před sebou mají dlouhou cestu, aby se staly pro středové voliče ANO přijatelnými. Alternativně mohou doufat, že podobně jako u komunálních voleb část voličů ANO k volbám za tři roky nedorazí,“ říká politická analytička NMS Tereza Friedrichová.

Výsledky volebního modelu

Volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,9 % hlasů, o 1,1 p. b. více než v říjnu. Změna se pohybuje v rámci intervalu spolehlivosti (26,4–33,4 %). Od března se hnutí pohybuje mezi 28,8 a 32,7 %, listopadový výsledek leží v dolní části tohoto pásma. Jádro strany činí 18,1 %, potenciál 34,8 %. Nadále platí, že hnutí ANO si zvládá udržet největší podíl voličů od voleb do PS 2025 (kolem 80 %).

Hnutí STAN by získalo 17,8 % hlasů (−1 p. b.) a obsadilo druhé místo. Od března se Starostové pohybovali mezi 13,6 a 18,8 %, listopadový výsledek leží v horní části tohoto pásma. Jádro hnutí činí 4,9 %, potenciál 29,9 %. Hnutí si rok po volbách drží podporu 79 % voličů z roku 2025 a přidává i nové voliče.

ODS by dostala 10,5 % hlasů, o 2 p. b. méně než v říjnu. Od března se pohybovala mezi 12,2 a 14,8 %, listopadový výsledek leží pod tímto pásmem a je nejnižší, jaký ODS letos zaznamenala. Jádro strany činí 4 %, potenciál klesl z 22,9 na 18,3 %. Interval spolehlivosti je 8,1–12,8 %. Voliči ODS zvažují vedle ODS často také volbu STAN, TOP 09 a KDU-ČSL.

SPD by získala 7 % hlasů (−1 p. b.). Od března se drží mezi 7,4 a 8,7 %, listopadový výsledek leží mírně pod tímto pásmem. Jádro strany činí 3,3 %, potenciál 12,9 %. Dolní hranice intervalu spolehlivosti (5–8,9 %) leží na pětiprocentní hranici, proto nelze vstup SPD do Sněmovny považovat za jistý. Největší sdílený potenciál má SPD s ANO.

Piráti by získali 6,6 % hlasů (+0,3 p. b.). Od března kolísají mezi 6,3 a 8,9 %, listopadový výsledek leží u spodní hranice tohoto pásma. Jádro činí 1,4 %, potenciál 12,6 %. Interval spolehlivosti (4,7–8,5 %) zasahuje pod pětiprocentní hranici, proto nelze říct, zda by se Piráti do Sněmovny dostali.

Motoristé sobě by získali 5,9 % hlasů (+0,2 p. b.). Od března kolísají mezi 4,4 a 7,1 %, listopadový výsledek leží uprostřed tohoto pásma. Jádro strany činí 3,3 %, potenciál 10,3 %. S ohledem na interval spolehlivosti (4,1–7,7 %) nelze říct, zda by se hnutí do Sněmovny dostalo. Polovina voličů, kteří v roce 2025 volili Motoristy, je preferuje i nyní. Druhá polovina se rozptýlila mezi různé strany napříč politickým spektrem. Mezi stranami, které se v roce 2025 dostaly do Sněmovny, mají Motoristé největší podíl voličů z roku 2025, kteří dnes říkají, že nevědí, koho by volili (13 %).

Naše Česko by získalo 4,7 % hlasů (+2,4 p. b.). Od března se pohybovalo mezi 2,3 a 4,1 %, listopadový výsledek toto pásmo překračuje. Jádro strany činí 1,1 %, potenciál 10,7 % (v říjnu 5 %). Interval spolehlivosti je 3,1–6,3 %. Naše Česko sdílí přibližně pětinu potenciálu se STAN a pětinu s hnutím ANO.

KDU-ČSL by podpořilo 4,2 % voličů (+0,9 p. b. oproti říjnu, 1,4 p. b. oproti září). Od března se držela mezi 2,4 a 3,3 %, listopadový výsledek toto pásmo překračuje. Jádro strany činí 1,3 %, potenciál 9,7 %. Interval spolehlivosti (2,7–5,7 %) zasahuje nad pětiprocentní hranici. KDU-ČSL volí menší část voličů SPOLU z roku 2025 (přibližně 14 %). Největší část voličů SPOLU dnes preferuje ODS (35 %) a STAN (28 %).

„U Našeho Česka i Lidovců pozorujeme nejlepší výsledek ve volebním modelu NMS za dlouhou dobu. Je to první vlna průzkumu po komunálních a senátních volbách, v nichž hnutí Martina Kuby uspělo v Českých Budějovicích a získalo i svého prvního senátora. Může se tak projevovat větší viditelnost hnutí a důvěra voličů, že hnutí dokáže udělat dobrý výsledek. U KDU-ČSL je to podobné. Kampaň do obecních zastupitelstev zakončila strana úspěchem. Do výsledku v modelu propisuje jak úspěch ve volbách, tak viditelnost lídra strany Jana Grolicha, který vyhrál senátní mandát ve Vyškově hned v prvním kole,“ komentuje Tereza Friedrichová.

TOP 09 by získala 2,8 % hlasů (−0,1 p. b.). Od března se drží mezi 2,5 a 3,2 %. Nízké jádro (0,4 %) kontrastuje s potenciálem 9,9 %. Interval spolehlivosti (1,6–4,1 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny.

KSČM by získala 2,2 % hlasů (−0,8 p. b.). Od března se pohybuje mezi 1,6 a 3 %. Jádro strany činí 0,9 %, potenciál 4,6 %. Interval spolehlivosti (1,1–3,4 %) ukazuje na podporu pod hranicí pro vstup do Sněmovny. Pod hranicí 2 % se drží Zelení (1,7 %), Svobodní (1,3 %), PRO (1,3 %), Přísaha (1,1 %), SOCDEM (0,7 %) a Trikolora (0,1 %).

Odhadovaná volební účast je 64,2 % (v říjnu 63,5 %).

Výsledky volebního modelu v intervalu spolehlivosti

Skutečná podpora stran leží s 95% pravděpodobností v uvedeném intervalu spolehlivosti. Statistická chyba se u stran s podporou nad 20 % pohybuje ± 3,3 p. b., u stran s podporou okolo 5 % ± 1,7 p. b.

 

Volební jádro

Volební jádro udává procento voličů, kteří jsou pevně rozhodnuti volit danou stranu.

 

Volební potenciál

Volební potenciál udává maximální procentuální zisk dané politické strany ve chvíli, kdy by stranu volili všichni, kteří stranu alespoň zvažují. Volební potenciál v grafu znázorňuje horní číslo, spodní číslo udává podporu strany ve volebním modelu.

 

Vývoj podpory

 

Spokojenost s vládou Andreje Babiše

Spokojenost s vládou dál pomalu klesá. Celkový výkon vlády teď hodnotí kladně 34 % lidí, v říjnu to bylo 35 % a na jaře 41 %. Spokojenost postupně klesá od března. Lidem nejvíce vadí, jak vláda řeší životní náklady – spokojená jen necelá třetina (28 %). Se stavem státního rozpočtu čtvrtina (26 %). Letos na jaře se přitom spokojenost pohybovala kolem 40 %. Zdravotnictví, kultura a obrana si drží stabilnější hodnocení kolem 42 %.

Voliči ANO zůstávají k vládě věrní (celkový výkon hodnotí kladně 76 %), ale i mezi nimi ubývá spokojenosti právě v oblasti životních nákladů a rozpočtu, kde letos spokojenost klesla o zhruba 20 p. b. Nejvíc se od vlády odklánějí voliči SPD, z nichž je teď s výkonem spokojených 61 % oproti jarním 78 %.

 

Metodologie volebního modelu

Sběr dat probíhal online v panelu National Sample ve dnech od 30. 10. do 3. 11. 2026. Vzorek je reprezentativní pro populaci ČR ve věku 18 let a více. Výzkumu se zúčastnilo 1 017 respondentů. Vzorek je vážený multidimenzionálním vážením podle následujících kategorií: pohlaví, věk, kraj, velikost místa bydliště, vzdělání, volba ve volbách do PSP ČR 2025.

Při interpretaci výsledků je nutné brát v potaz, že jde o výsledky hypotetických voleb, které by se konaly v týdnu následujícím po sběru dat.

Kontakt pro média

Tereza Friedrichová, NMS, [email protected], +420 733 610 461

O agentuře

NMS  je výzkumná agentura s více než 20letou historií. Kromě výzkumu trhu, který poskytuje stovkám klientů z celého světa, zkoumá i politická a společenská témata. Vedle České republiky působí i v dalších zemích v Evropě a také v Asii. NMS je členem mezinárodní organizace ESOMAR a národní organizace SIMAR.